צרו קשר תנו פידבק
מאמרים

תחזית איומי הסייבר של פורטינט לשנת 2024: ניצול אירועים גלובלים להוצאת מתקפות סייבר

תחזית איומי סייבר לשנה הקרובה: אילו מתקפות יהפכו לנפוצות ויותר ומה הכי חשוב לדעת כדי לאבטח את תשתיות הארגון שלכם

25.03.2024
3 min
Derek Manky, Fortinet
תחזית איומי הסייבר של פורטינט לשנת 2024: ניצול אירועים גלובלים להוצאת מתקפות סייבר

פורטינט פרסמה את תחזיות איומי הסייבר של FortiGuard Labs, גוף מודיעין האיומים והמחקר הגלובלי של החברה, לשנת 2024 והלאה, בו חושפים החוקרים עידן חדש של פשיעת סייבר מתקדמת, בוחנים כיצד הבינה המלאכותית משנה את חוקי המשחק של התקיפות, מסבירים אודות מגמות איומים עדכניות שיש להיזהר מהן ומייעצים לכלל הארגונים בנוגע לשיפור החוסן הקולקטיבי שלהם כנגד נוף האיומים המתפתח.


הצמיחה בפעולות פשיעת-סייבר-כשירות (CaaS) והופעתה של הבינה המלאכותית היוצרת מסייעות משמעותית לגורמי האיום השונים להוציא לפועל מתקפות סייבר. בשנת 2024, פושעי הסייבר יסתמכו על הגידול באיכות הכלים שלהם ויגבירו את תחכום הפעילויות שלהם. הפריצות יהיו ממוקדות ומוסתרות יותר, כאלה שתוכננו להתחמק מבקרות אבטחה חזקות ויהפכו לגמישות יותר על ידי הפיכת כל טקטיקה במחזור התקיפה ליעילה יותר.


תחזית איומי הסייבר לשנת 2024
המתקפות יתמקדו בתעשיות הקריטיות: במהלך השנים האחרונות הייתה עלייה מסיבית במתקפות כופר, מה
שהפך כל ארגון – ללא קשר לגודל או התעשייה – למטרה. ועדיין, כאשר מספר הולך וגובר של פושעי סייבר משיק מתקפות כופר לצורך רווח כספי, קבוצות של פשיעת סייבר ממצות במהירות מטרות קטנות ופשוטות יותר לפריצה. בשנת 2024 והלאה, חוקרי FortiGuard Labs צופים כי הגישה של התוקפים תהיה ללכת על כל הקופה והם יתמקדו בתעשיות קריטיות כמו בריאות, פיננסים, תעבורה וספקי שירותים – כאשר פריצה כזאת תהיה בעלת השפעה שלילית ניכרת על החברה ותשיג לתוקפים תשלום משמעותי יותר. כמו כן, התוקפים ירחיבו את שיטות הפעולה שלהם ויהפכו את הפעולות לממוקדות, תוקפניות והרסניות יותר.


עלייה בהיקף פרצות אבטחה לא ידועות (zero day): ארגונים המרחיבים את מספר הפלטפורמות, היישומים והטכנולוגיות שהם מסתמכים עליהם לצורך פעולות עסקיות יומיומיות, מספקים ללא יודעין לפושעי הסייבר הזדמנויות ייחודיות לחשוף ולנצל נקודות תורפה בתוכנות שלהם. חוקרי FortiGuard Labs תיעדו מספר שיא של פרצות אבטחה שלא היו ידועות קודם לכן (zero day) ונקודות חולשה שכיחות (CVE) חדשות שצצו בשנת 2023 והמספר עדיין עולה. בהינתן הערך של פרצות zero day עבור התוקפים, החוקרים צופים לראות סוכני zero day – קבוצות פשיעת סייבר שיימכרו חולשות zero day לקונים מרובים בקהילת פשיעת-הסייבר-כשירות ברשת האפלה. גם פרצות שהפכו לידועות (N-days) ימשיכו להוות סיכונים משמעותיים עבור ארגונים.


התוקפים בודקים את השטח ומגייסים מתוך הארגון: ארגונים רבים משדרגים את טכנולוגיית האבטחה ומאמצים טכנולוגיות ותהליכים חדשים כדי לחזק את האבטחה שלהם. בקרות משופרות אלו מקשות על התוקפים לחדור לרשת מבחוץ ולכן, הם מוכרחים למצוא דרכים חדשות להגיע למטרות שלהם. כתוצאה משינוי זה, חוקרי FortiGuard Labs צופים כי התוקפים ימשיכו לבצע בדיקות איכות (shift left) של הטקטיקות, איסוף המודיעין והחימוש שלהם וקבוצות פשיעה יתחילו לגייס עובדים מתוך הארגונים שהם מתמקדים בהם לצורך קבלת גישה ראשונית.


המתקפות יתמקדו באירועים גלובליים משמעותיים: חוקרי FortiGuard Labs צופים לראות בעתיד הקרוב תוקפים שינצלו התרחשויות גיאופוליטיות והזדמנויות המונעות מאירועים משמעותיים, כמו הבחירות בארה”ב והאולימפיאדה בפריז שיתרחשו ב-2024. בעוד כי גורמים עוינים תמיד התמקדו באירועים גלובליים גדולים, כעת עומדים לרשותם כלים חדשים – במיוחד שימוש בבינה מלאכותית יוצרת – שיתמכו בפעילויות שלהם.


התגברות מתקפות ה-5G: עם גישה למערך הולך וגדל של טכנולוגיות מחוברות, פושעי הסייבר בוודאות ימצאו הזדמנויות חדשות לניצול. כאשר התקנים רבים יותר מתחברים לרשת בכל יום, חוקרי FortiGuard צופים כי פושעי הסייבר ינצלו אף יותר את המתקפות המחוברות. מתקפה מוצלחת נגד תשתית 5G יכולה בקלות לשבש תעשיות קריטיות כמו נפט וגז, תעבורה, בטיחות הציבור, פיננסים ובריאות דרק מאנקי, אסטרטג אבטחה בכיר וסמנכ”ל מודיעין איומים גלובלי ב-FortiGuard Labs, פורטינט, אמר כי, “לארגונים יש תפקיד חיוני בשיבוש הפעילות של פושעי הסייבר. הדבר מתחיל עם יצירת תרבות ארגונית של חוסן סייבר באמצעות הטמעת יוזמות קבועות כמו תוכניות הדרכת אבטחת סייבר חוצות-ארגון ופעולות ממוקדות יותר כמו עריכת תרגול למנהלים. כמו כן, מציאת דרכים לצמצם את פער מיומנויות אבטחת הסייבר – כמו ניצול כוח עבודה חדש כדי לאייש תפקידים פתוחים – יכולה לסייע לארגונים לנווט בין האתגרים הנובעים מצוותי IT ואבטחה עמוסים וגידול של שטח האיומים. בכל הנוגע לשיתוף מודיעין איומים, הדבר יהיה חשוב אף יותר בעתיד ויסייע בהגנה מהירה יותר על הארגון ואנשיו”.

תתחילו להגדיל את העסק שלכם יחד איתנו
מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה, בקשה ועניין, אנו נחזור אליכם בהקדם