צרו קשר תנו פידבק
מאמרים

מגמות טכנולוגיות תקשורת 2023: איך רשתות מטרו, 5G, אוטומציה ועוד ישנו את עולם ספקי השירותים

ג'וניפר נטוורקס, החברה המובילה את פתרונות הליבה בתחום ספקי השירותים והתקשורת בישראל ובעולם, מפרסמת את התחזית שלה לתחום ספקיות השירותים וה-TELCO (Service Providers) לשנת 2023.

24.11.2024
3 min
איציק מלכה, מנכ"ל ג'וניפר נטוורקס ישראל
מגמות טכנולוגיות תקשורת 2023: איך רשתות מטרו, 5G, אוטומציה ועוד ישנו את עולם ספקי השירותים

התחזית נוגעת בשישה נושאים, אותם רואה ג'וניפר כנקודות מפתח בהתפתחות שוק ה-Service Providers בשנים הקרובות:

מגמות טכנולוגיות תקשורת – רשתות המטרו יאיצו את תהליכי הטרנספורמציה הנחוצים להם

רשתות המטרות הן העתיד של השירותים הרווחיים והחדשניים. והן עוברות מהפך הנחוץ להן בעת הזו. רשתות המטרו המתחדשות – הנקראות "מטרו ענן" (Cloud Metros) – מורכבות מתכונות תפעול, מערכות וארכיטקטורה השונות באופן מהותי מהמטרו המסורתי. עם התפתחות רשתות ה-5G והעלייה בביקוש לשירותי קצה, הולך ועולה הצורך בארכיטקטורות המטרו המתחדשות. קיימת כעת הזדמנות ייחודית, עבור ספקי השירותים. להפוך לחלק אינטגרלי במהפך של רשתות המטרו. ומתוך כך להנות מצמיחה עסקית בת-קיימא. ומחיזוק מעמד ספקי השירותים כשחקני מפתח במערכת האקולוגית הדיגיטלית המתפתחת.

אוטומציה תעבור ממודל של צריכה מקומית למודל של as-a-Service מבוססת בינה מלאכותית לתפעול IT (AIOps)

בשנה הקרובה יעלה הצורך להמציא מחדש, באופן יסודי, את אופן הפריסה והצריכה של אוטומציית הרשתות. צורך זה ילווה במעבר לאוטומציה של רשתות כמודל המסופק בענן ותומך בינה מלאכותית (AI). שינוי זה יגרום כך שיותר ויותר ספקי שירות יחלו שימוש באוטומציה בתהליכי השירות. על מנת להשיג תוצאות יעילות ומהירות יותר, ללא מורכבות תפעולית ובעלויות מופחתות.

אסטרטגיות ORAN ימשיכו להתפתח

ספקי שירותים רבים עוקבים בסקרנות אחרי התפתחותה של טכנולוגיית ORAN. שתשפיע רבות על אסטרטגיית היציאה לשוק של חברות רבות בשנת 2023. השחקנים המרכזיים בשוק יאמצו גישה בררנית. עם ה-RAN Intelligent Controller כמרכיב עיקרי של טכנולוגיית ORAN. כתוצאה מכך, נראה כמות עולה וגדלה של ספקים שמקבלים החלטות לשיתופי פעולה או להתחרות אלו באלו בפיתוח אסטרטגיית ה-RIC שלהם. כאשר לרוב המפעילים ברמה 1 תתפתח אסטרטגיית ORAN ברורה לאורך השנה הקרובה.

התעשייה תתחיל לחקור ולהכיר לעומק את השימוש בטכנולוגיית ORAN. החל מפעולות חיתוך ועד לניהול שירותים וביצועים. יתרה מכך, ייוולדו מודלים עסקיים חדשים המבוססים על שיטות עבודה שנמצאו מומלצות כאשר חברות השתמשו בטכנולוגיית ORAN. מודלים אלו יאפשרו לספקים להתמקד בפיתוח יישומים בעלי ערך גבוה – xApps ו-rApps – עבור ה-RIC (RAN Intelligent Controller).

ספקי ענן ציבורי (Hyperscalers) וספקי שירותי תקשורת (CSPs) מגדירים גבולות

שיתוף הפעולה בין ספקי ענן ציבורי (Hyperscalers) וספקי שירותי תקשורת (CSPs) יתרחב. ויוכל להביא לעלייה בחוסר הנוחות של ספקיות תקשורת שלא נושאות בחלקן בשותפות באופן שווה. למגפת הקורונה קיים אפטר אפקט שמשפיע על שרשראות האספקה עד היום. ולצד האינפלציה העולמית שנמצאת בשיאה ועלויות תשתית מוגברות. חלק מספקיות התקשורת חוו את ההשפעה העמוקה על שולי הרווח שלהן. בכדי להימנע מכך ולמקסם רווחים, נראה את ספקיות התקשורת משקיעות בתחימה מוגדרת בין ספקי הענן הציבורי (Hyperscalers) לרשת שלהן, על-מנת לייצר רווח משירותי רשת מובחנים [למשל, חיתוך רשת, איכות השירות (QoS), חביון, קיבולת, אבטחת שירות וכן הלאה], ובכך להגדיל את הערך שהן נותנות לצרכנים ולמפתחי אפליקציות כאחד.

מגמות טכנולוגיות תקשורת – מדוע הביקוש לרשתות 400G ו-800G צפוי לגדול?

הדרישה בשוק לרשת מסוג 400G הולכת וגדלה ככל שהעולם שלנו הופך לדיגיטלי יותר. ככל שרמות השימוש ימשיכו לגדול. כך יהיה ניתן לראות גם ספקי ענן וגם ספקי שירות מאיצים את הטמעת ה-400G בשירותם שהן מספקות על-ידי חיפוש סיליקון ייחודי שייתן מענה לתפקודים ספציפיים ברשת.

מעגלים משולבים תלויי יישום (ASICs) ופלטפורמות חדשות נוספות. יציעו את הגמישות בהטמעתם בצורה אופטימלית, עבור הביקוש ההולך וגדל. במבט לעתיד, מפעילי רשתות יוכלו להתכונן לעלייה הגדולה הצפויה בביקוש. על-ידי בחירה בפלטפורמות התומכות במעבר חלק ל-800G בעת הצורך.

השימוש ברשתות 5G פרטיות יתפוס תאוצה

שוק רשתות ה-5G הפרטיות עתיד, לפי הערכות. להפוך לתעשייה ששוויה 5.7 מיליארד דולר עד סוף שנת 2024. מרבית הרשתות הסלולריות יציעו רשת 5G פרטית כבר בשנה הקרובה. בנוסף לספקי השירותים, נראה עליה בספקי ענן שנכנסים לשוק ה-5G הפרטי. מצוידים באספקה מהירה ומתוקנת של רשתות פרטיות.

אבטחת הרשת, כמו גם בינה מלאכותית (AI) ו-Machine Learning (ML). עדיין יישארו בראש סדר היום של ארגונים שיתחילו לספק רשתות 5G פרטיות. יחד עם ההתמקדות באוטומציה ופתרונות ענן, טכנולוגיות חדשות כמו ORAN. יהיו גם הן חלק מהדיון על רשתות ה- 5G בין מפעילים, ארגונים וספקים.

אנו נראה ניסויים רבים ברשת ה-5G הפרטית. כחלק מהגישה לכיסוי אלחוטי (wireless) בשטחים חיצוניים וכיסוי WIFI בשטחי פנים. ארגונים ישאפו לנהל את הרשת שלהם מקצה לקצה בעזרת לוח מחוונים אחד. ונראה מערכות אקולוגיות חדשות שיעבדו יחד להשגת המטרה.

תתחילו להגדיל את העסק שלכם יחד איתנו
מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה, בקשה ועניין, אנו נחזור אליכם בהקדם